ICCF Congress, Leeds, England

13 - 19 September 2009

Title Awards

 
.

.

..

Leeds Home

Participants

Photos

.

.

.

..

T. Silfver (SWE)

International Arbiter

.

A.A. Alpert (RUS)

International Arbiter

.

G. D. Pyrich (SCO)

International Arbiter

 

.

Grandmaster

Barnsley Anthony R. (ENG), Brodda Wolfgang (GER), Bubir Alex Nikolaevich (UKR), Bücker Jürgen (GER), Chacon Paulo Edison Terres (BRA), Cipolli Antonio Carlos Rodrigues (BRA), Cruzado Dueñas Carlos (ESP), Duliba Edward P. (USA), Jacquin Roberto Juan (ARG), Knoll Hermann (AUT), Kribben Matthias (GER), Kühnel Günter (GER), Lohse Martin (DEN), Moll Reinhard (GER), Napalkov Vladimir Aleksandrovich (RUS), Oliveira João Carlos de (BRA), Pauwels Christophe (BEL), Serradimigni Robert (FRA), Silva António Augusto M. C. (POR), Stern Werner (GER), Strautinš Vilnis (LAT), Tiits Tõnu (EST), Vošahlík Jiří (CZE), Vrkoc David (CZE)

 

Senior International Master

Alfredsson Olle (SWE), Auch Stefan (GER), Badolati Sérgio (BRA), Beecham C. Richard (SCO), Bergquist Rune (NOR), Berlinger Gerson (GER), Bösenberg Egbert (GER), Brinkmann Wilhelm (GER), Bubir Sergei (UKR), Burne Nigel G. (ENG), Cincã Daniel (ROM), Degterev Pavel (UKR), Eschenko Vadim (UKR), Fischer Wolfgang (GER), Gindl Erich (AUT), Goncharenko Georgy (UKR), Hansen Knut V. (NOR), Hirr Rudi (GER), Hynes Wayne (CAN), Joppich Ulrich (GER), Karachurin Sagit Anasovich (RUS), Karasalo Juhani (SWE), Kiss Attila (HUN), Kochemasov Andrey Leonidovich (RUS), Kolesar Marek (SVK), Krajnc Leon (SLO), Lindh Stefan (SWE), Mantovanelli Marco (GER), Martí Pericot Juan Manuel (ESP), Mielke Klaus (GER), Mortensen Vilhelm (DEN), Muñoz Moreno Francisco Javier (ESP), Muschalek Ingo (GER), de Oliveira João Carlos (BRA), Ollmann Hans-Paul (GER), Percze János (HUN), Perry Dan ( USA ), Pessoa Francisco Azevedo (POR), Petrolo Mauro (ITA), Peuraniemi Pertti (FIN), Pivinsky Evgeny Grigorievich (RUS), Pommerel Brouwer Wim H. (NED), Ponomarev Aleksandr Anatolievich (RUS), Reis César Roberto da Silva (BRA), Rost Detlef (GER), Saenko Oleg (UKR), Scherer Rolf (SUI), Schmitzer Klaus (GER), Schön Antoni (POL), Schüppel Ralf (GER), Stalmach Kamil (CZE), Stöckert Mario (GER), Straka Zdenek (CZE), Sukhodolsky Alexandr (UKR), Tulfer Paul M. (NED), Turati Pierangelo (ITA), Židů Jan (CZE), Ziese Gerhard (Leipzig - GER), 

  International Master

Akdag Murad (TUR), Andriuschenko Nikolay (UKR), Baum Hansjürgen (GER), Benlloch Guirau Alvaro (ESP), Berlinger Gerson (GER), Bjazevic Pavao (ECU), Brinkmann Wilhelm (GER), Cimicki Dariusz (POL), Civitillo Alfredo (ARG), Davidov Alexandar (BUL), Diaz Sergio (ARG), Dibley E. Shane (AUS), Eschenko Vadim (UKR), Galanov Sergey Igorevich (RUS), Gindl Erich (AUT), Gonzalez Bolívar Ribeiro (BRA), Graudinš Ilmars (LAT), Hirr Rudi (GER), Idler Frank (GER), Karachurin Sagit Anasovich (RUS), Keršič Matej (SLO), Kindbeiter Fred (GER), Kochemasov Andrey Leonidovich (RUS), Kozlov Vadim Yakovlevich (RUS), Kozlowski Waldemar (POL), Lauk Ülar (EST), Learte Pastor Tomás (ESP), Lindh Stefan (SWE), Lins Thomas (GER), Makowski Tomasz (POL), Mantovanelli Marco (GER), Markytán Vladislav (CZE), Moreno Carretero Carlos (ESP), Murden Clive (AUS), Myakutin Valery Igorevich (RUS), Nilsson Sebastian (SWE), Nogga Uwe (GER), O'Hare Ciaran (IRL), Pereverzev Aleksey Rosti (RUS), Peschke Uwe (GER), Pessoa Francisco Azevedo (POR), Pivinsky Evgeny Grigorievich (RUS), Pöhr Adolf (AUT), Pommerel Brouwer Wim H. (NED), Popelka Miloslav (CZE), Ringsborg Allan (DEN), Romm Mikhail Yakovlevich (RUS), Rook Detlef (GER), Saglione Eduardo (ARG), Salmi Ilkka (FIN), Schramm Alexander (GER), Schulz Volker (Übach) (GER), Simakhin Aleksey Konstantinovich (RUS), Sochor František (CZE), Steiger Walter (SUI), Sukhodolsky Alexandr (UKR), Talpak Tönu (EST), Valeinis Janis (LAT), Welzenheimer Rudi (GER), Zainetdinova Svetlana (EST), Zhak Boris Milhailovich (RUS)

 Lady International Grandmaster

Hartmann Laura (GER), Zainetdinova Svetlana (EST)

.Lady International Master

Seidel, Sandra (GER)

International Arbiter

Alpert Aleksandr Lazarevich (RUS), Boger Raymond (NOR), Dubko Vladislav Cheslavovich (BLR), Myakutin Valery Igorevich (RUS), Peschardt Søren (DEN), Pheby Ian M. (ENG), Pyrich George D. (SCO), Silfver Tomas (SWE)

 

.

.

A. R. Barnsley (ENG)

International Grandmaster

.

J. Bücker (GER)

International Grandmaster

.

G. Berlinger (GER)

Senior International Master

.

P. Turati (ITA)

Senior International Master

.

S. Peschardt (DEN)

International Arbiter

.