ICCF Congress 2018, Llandudno, Wales

Welsh Correspondence Chess Federation
Ffederasiwn Cymru Gwyddbwyll drwy Ohebiaeth

19-23 August 2018 | Awst 19-23 2018

Congress Participants

Delegations

Australia

  • Garvin Gray as ICCF National Delegate for Australia

Czech Republic

  • Josef Mrkvička as ICCF National Delegate for Czech Republic
  • Alena Mrkvičková as Member of the Czech Delegation

Denmark

  • Søren Rud Ottesen as ICCF National Delegate for Denmark
  • Kim Ronnow Jensen as Member of the Danish Delegation

England

  • Neil Limbert as ICCF National Delegate for England and ICCF Non-Title Tournament Commissioner
  • Andrew Dearnley as Member of the English Delegation
  • Richard V. M. Hall as Chair of the Arbitration Committee
    • Mike Lloyd as Accompanying Person
  • Gary Maguire
    • Marie Claeys as Accompanying Person
  • Mike Richardt

France

  • Eric Ruch as ICCF National Delegate for France and ICCF President

Germany

  • Stephan Busemann as ICCF National Delegate for Germany
    • Monika Rüter-Busemann as Accompanying Person
  • Gerhard Binder as ICCF Ratings Commissioner and Honorary Member
    • Elisabeth Binder as Accompanying Person
  • Uwe Staroske as ICCF Qualifications Commissioner
  • Martin Bennedik as Independent System Architect and Developer
  • Ullrich Marwitz
    • Magrit Marwitz as Accompanying Person

Indonesia

  • Yosua Sitorus as ICCF National Delegate for Indonesia
    • Verawaty Barimbing as Accompanying Person
    • Laura Valentina Sitorus as Accompanying Person
    • Sarah Maria Elena Sitorus as Accompanying Person

Israel

  • Ehud Kisch as Delegate Designee for Israel
    • Lydia Kisch as Accompanying Person

Italy

  • Luz Marina Tinjacá Ramirez as Delegate Designee for Italy; with proxy for Romania
  • Fabrizio Piccirilli
    • Mrs. Teresa Tippins as Accompanying Person

Latvia

  • Artis Gaujens as ICCF National Delegate for Latvia
  • Maigonis Avotinš as Member of the Latvian Delegation
    • Anita Avotina as Accompanying Person

Lithuania

  • Virginijus Grabliauskas as ICCF National Delegate for Lithuania

Netherlands

  • Wim H. van Vugt as Delegate Designee for Netherlands
    • Roelofje Wilms as Accompanying Person
  • Jan M. Vosselman as ICCF Finance Director

Panama

  • Hermann V. Rösch M. as ICCF National Delegate for Panama
    • Claudia Alvarez as Accompanying Person

Russia

  • Andrey Nikolaevich Pavlikov as ICCF National Delegate for Russia and Europa Zone Director
  • Sergey Yakovlevich Grodzensky as Honorary Member; with proxy for Belarus
    • Grodzenskaya Natalia Borisovna as Accompanying Person

Scotland

  • Gordon M. Anderson as ICCF National Delegate for Scotland
    • Mrs Margaret Anderson as Accompanying Person
  • Alan P. Borwell as Honorary President
  • Catherine Pyrich as Honoured Guest

Slovenia

  • Marjan Šemrl as ICCF National Delegate for Slovenia and World Correspondence Chess Champion XXIV

South Africa

  • Everdinand Knol as ICCF National Delegate for South Africa and Africa and Asia Zone Director
    • Mrs JMJ (Hannie) Knol as Accompanying Person

Sweden

  • Per Söderberg as ICCF National Delegate for Sweden and Honorary Member; with proxy for Portugal

Switzerland

  • Ulrich Baumgartner as ICCF National Delegate for Switzerland

U.S.A.

  • Jason Bokar as ICCF National Delegate for U.S.A. and World Zone Director
  • Dennis M. Doren as ICCF Rules Commissioner
    • Patricia Van Dyke as Accompanying Person
  • Michael Millstone as ICCF General Secretary
    • Deb Millstone as Accompanying Person

Wales

  • Russell Sherwood as ICCF National Delegate for Wales and ICCF Marketing Director
    • Alexander Sherwood as Accompanying Person
    • Ellie Sherwood as Accompanying Person
  • Peter M. Bevan as WCCF President
  • Adam Davies as Member of the Welsh Delegation
  • Ian Jones as Member of the Welsh Delegation
  • Austin Lockwood as ICCF Services Director
    • Alice Lockwood as Accompanying Person
  • Paul Scott as Member of the Welsh Delegation
  • Syringa Camp as OTB Events Organiser
  • John B. Claridge
  • Paul Keevil
  • Helen Sherwood
  • Timothy Soar as OTB Events Organiser
  • Ed Warner

Executive Board

  • Eric Ruch as ICCF President
  • Michael Millstone as ICCF General Secretary
  • Jan M. Vosselman as ICCF Finance Director
  • Frank Geider as ICCF World Tournament Director (apologies received)
  • Russell Sherwood as ICCF Marketing Director
  • Austin Lockwood as ICCF Services Director
  • Jason Bokar as World Zone Director
  • Andrey Nikolaevich Pavlikov as Europa Zone Director
  • Everdinand Knol as Africa and Asia Zone Director

Management Committee

  • Gerhard Binder as ICCF Ratings Commissioner
  • Dennis M. Doren as ICCF Rules Commissioner
  • Gino Franco Figlio as ICCF Webmaster (apologies received)
  • Neil Limbert as ICCF Non-Title Tournament Commissioner
  • Uwe Staroske as ICCF Qualifications Commissioner
  • Gian-Maria Tani as ICCF Title Tournament Commissioner (apologies received)
  • Thomas Biedermann as ICCF Direct Entry Commissioner (apologies received)

World Champions in Attendance

  • WCCC XXIV Marjan Šemrl

Voting Members

  • Argentina: voting online
  • Australia: Garvin Gray as delegate
  • Austria: voting online
  • Belarus: voting online (with Sergey Yakovlevich Grodzensky as proxy)
  • Belgium: voting online
  • Brazil: voting online
  • Bulgaria: voting online
  • Canada: voting online
  • Cape Verde: voting online
  • Chile: voting online
  • Croatia: voting online
  • Cuba: voting online
  • Czech Republic: Josef Mrkvička as delegate
  • Denmark: Søren Rud Ottesen as delegate
  • Ecuador: voting online
  • England: Neil Limbert as delegate
  • Estonia: voting online
  • Finland: voting online
  • France: Eric Ruch as delegate
  • Germany: Stephan Busemann as delegate
  • Greece: voting online
  • Guatemala: voting online
  • Hong Kong: voting online
  • Hungary: voting online
  • Iceland: voting online
  • India: voting online
  • Indonesia: Yosua Sitorus as delegate
  • Ireland: voting online
  • Israel: Ehud Kisch as delegate designee
  • Italy: Luz Marina Tinjacá Ramirez as delegate designee
  • Japan: voting online
  • Latvia: Artis Gaujens as delegate
  • Lithuania: Virginijus Grabliauskas as delegate
  • Luxembourg: voting online
  • Mexico (provisional): voting online
  • Netherlands: Wim H. van Vugt as delegate designee
  • New Zealand: voting online
  • Nicaragua: voting online
  • Norway: voting online
  • Panama: Hermann V. Rösch M. as delegate
  • Peru: voting online
  • Poland: voting online
  • Portugal: voting online (with Per Söderberg as proxy)
  • Romania: voting online (with Luz Marina Tinjacá Ramirez as proxy)
  • Russia: Andrey Nikolaevich Pavlikov as delegate
  • Scotland: Gordon M. Anderson as delegate
  • Slovakia: voting online
  • Slovenia: Marjan Šemrl as delegate
  • South Africa: Everdinand Knol as delegate
  • Spain: voting online
  • Sweden: Per Söderberg as delegate
  • Switzerland: Ulrich Baumgartner as delegate
  • Turkey: voting online
  • U.S.A.: Jason Bokar as delegate
  • Ukraine: voting online
  • Venezuela: voting online
  • Wales: Russell Sherwood as delegate

Awards

The following awards will be presented in Llandudno:

International Master

  • Ullrich Marwitz
  • Fabrizio Piccirilli

Correspondence Chess Master

  • Ehud Kisch
  • Neil Limbert
  • Gary Maguire
  • Ullrich Marwitz
  • Hermann V. Rösch M.
  • Yosua Sitorus

Correspondence Chess Expert

  • Gordon M. Anderson
  • Adam Davies
  • Garvin Gray
  • Paul Keevil
  • Gary Maguire
  • Ullrich Marwitz
  • Mike Richardt
  • Hermann V. Rösch M.
  • Paul Scott
  • Yosua Sitorus

North Atlantic Team Tournament/Gold

  • John B. Claridge
  • Adam Davies
  • Ian Jones
  • Helen Sherwood
  • Russell Sherwood

Welsh Correspondence Chess FederationBCCASchemingMind.comICCF-USSocial Correspondence Chess AssociationWelsh Chess UnionScottish Correspondence Chess AssociationEFCCCymen Welsh Translation ServicesICCFThe Imperial Hotel LLandudno