ICCF Congress, Ostrava, Czech Republic

11th to 18th October 2003
 
 

.

.

.

 

Ostrava Homepage

Participants

Photos

.

.

 

 

 

 

 

Title Awards

Grandmaster

F.G. Balabaev (KAZ), C.A. Blanco Gramajo (GUA), R. Boger (NOR), S. Homce De Cresce (BRA), G.F. Echeguren (ARG), D. Elyakim (ISR), F. Gerhardt (GER), J.A.S. Gonçalves (BRA), C-P.Th. Gouw (NED), H-J. Hofstetter (GER), N.M. Kalinichenko (RUS), R. Knobel (SUI), D. Lybin (BLR), A.A. Makarov (RUS), S.K. Matyukhin (RUS), S.U. Pinkovetsky (RUS), L. Rydholm (SWE), S.V. Sabaev (RUS), N. Stull (LUX), M. Voss (GER), W. Zugrav (AUT)

Senior International Master

A. Acevedo Villalba (PER), L.V. Alves (BRA), J.E.C. Asquith (ENG), T. Balabaev (KAZ), Z. Bernardino (BRA), J.M. Bertorello (ARG), D. Blau (GER), M.M. Boccia (ITA), J. Bokar (USA), E. Borroni (ITA), O. Buraschi (ARG), O. Büssing (GER), P.E.T. Chacon (BRA), A.R.C. Cipolli (BRA), F.A.C. Cleto (POR), R. Degerhammar (SWE), A.E.R. Demétrio (POR), H. Hedelmann (GER), J. Edwards (USA), D. Elyakim (ISR), W. Fedemrecht (GER), N.C. Ferreira (BRA), I. Firnhaber (GER), F. Fleischanderl (AUT), J.M. de Souza Flores (POR), M.R. Freeman (NZL), A. González Freixas (ESP), H. Fröberg (FIN), R.M. Fuzishawa (BRA), P.A. Gaprindashvili (GEO), P. Garcia Gorada (ESP), A. Gmür (SUI), J.A.S. Gonçalves (BRA), H. Grabner (AUT), O. Harald (FIN), W. Hase (GER), T. Hedlund (SWE), G. Hervet (FRA), D.A. van der Hoeven (NED), A. Hoffman (GER), F. Kahl (GER), A. Kangur (EST), E. Knol (RSA), J.C. Knudsen (USA),  K. Kögler (GER), L. Kovacs (AUT), W-D. Krabbe (GER), Z. Krecak (CRO), L.D. Kristol (ISR), N. Latronico (ITA), V. Lexa (CZE), A. Linna (FIN), M. Marotta Moraes (URU), M. Michálek (CZE), S.A. Mikeshin (RUS), J. Miraglia (BRA), L. Mrazik (SVK), J. Muller (FRA), Y.A. Muzyka (RUS), V.A. Napalkov (RUS), J. Nejstadt (ISR), O. Neuvonen (FIN), L.F. Nicolau (BRA), Z. Nyvlt (CZE), J. Parkkinen (FIN), C. Pauwels (BEL), V.V. Perevertkin (RUS), R. Pfretzschner (GER), I.M. Pheby (ENG), H. Pigg (FIN), E. Prang (GER), J. Pugh (ENG), M. Pukkila (FIN), L.G. Raykin (RUS), H. Rhode (GER), C. Rich (ENG), M.B. Rinesi (ITA), G. Ruggeri Laderchi (ITA), M. Rümmele (GER), T.E. Runting (AUS), M. Rybák (CZE), K. Sakai (JPN), M. Samraoui (ALG), F. Savchur (UKR), B. Scheuermann (GER), W. Schön (GER), F. Schröder (GER), M. J.P.G. Schroeder (NED), J. Schuster (EST), P. Schuster (GER), A.V. Shikalov (RUS), F.A.B. da Silva (BRA), , R. Smith (U SA), I.L. Snape (ENG), A. Sonzogno (ITA), K. Sperhake (GER), C. Spitz (FRA), D. Szczepankiewicz (POL), J. Taj (SIP), P. Tombette (FRA), F. Tosi (ITA), M. Träger (HUN), V.S. Turkov (RUS), H. van Unen (NED), J. Urban (CZE), Dkfm. P. Valent (AUT), P. Vasely (SVK), J Vosahlik (CZE), J. Waldhauser (AUT), H. Walsh (ARG), J. Weisskohl (USA), Y. Yefremov (ISR), M. Zavanelli (USA)

International Master

R. Albrecht (GER), G.S. Amorim (BRA), J. Anderson (ENG), M. Avotins (LAT), U. Baumgartner (SUI), J. Bennborn (SWE), G.S. Benson (AUS), J. Bex (BEL), G. Boonet (BEL), B. Boschma (NED), W. Boucher (USA), R. Brachtel (GER), W.T. Brandhorst (USA), H. Brusila (FIN), D. Buse (GER), T.E. Carlsen (BRA), G. Castillo (VEN), D. Cenic (YUG), G. Chrobŕk (HUN), H-H. Clever (GER), V.L. Cordeiro (POR), J. de Lagontrie (FRA), G. Delfs (GER), G. De Lorenzo (ITA), A. Del Vecchio (FRA), K. Dietrich (GER), A.S. Dronov (RUS), S. Dubuc (CAN), J. Fischer (GER), F. Geider (FRA), G.D. Gómez (ARG), M. Góngora Reyes (CUB), F.J. Guevara (GUA), O. Halme (FIN), M. Huuskonen (FIN), J. Ilczuk (POL), V.D. Iotov (BUL), R.J. Jacquin (ARG), R. Jankowicz (POL), J. János (SVK), J. Jensen (BRA), K.H. Johnsen (DEN), V. Ketola (FIN), A.A. Kharitonov (RUS), H. Knoll (AUT), B.N. Kovernikov (RUS), A. Kucukali (TUR), S. Kudela (CZE), N. Latronico (ITA), P. Laurenc (CZE), A. Lelenko (SVK),  T. Lew (POL), M. LilleŘren (NOR), G.W.G. Livie (SCO), Ř. Lorentzen (NOR), R. Lutzenberger (GER), N.H. Luzuriaga (ARG), V.B. Lyukmanov (RUS), S. Marth (GER), A.L. Mihler (ARG), M. Millstone (USA), W.F. Montag (GER), J.A.M. Moreira (POR), S. Nordal (NOR), S. Ohtake (JPN), H-P. Ollmann (GER), S. Olsen (NOR), A.A. Pérez Pérez (CUB), S. Pietruske (GER), P. Polakovic (SVK), F.J.V. Porto (BRA), S. Pröttel (GER), R.E. Rain (BRA), J. Rehor (AUT), J.D. Rhodes (ENG), Z. Ristic (YUG), E. Roblek (SLO), K.A. Rodriguez (USA), G. Ruggeri Laderchi (ITA), H.S. de Sá  (BRA), P. Salcedo Mederos (CUB), J.L. Salvador Marques (POR), C. Schakel (USA), G. Schulz (GER), M.I. Shablinsky (BLR), P.A. Shishkov (RUS), B. Simon (LUX), J.B. Skeels (USA), P. Sopanen (FIN), P.J. Sowray (ENG). J. Soza de la Carrera (CHI), J. Stephan (GER), U. Stephan (GER), H.N. Sunna (USA), A. Surroca Collazo (CUB), S. Tallow (ENG), H.J.A. Tazelaar (NED), K. Thomsen (DEN), S.V. Toldaev (BLR), G. Traut (GER), W. Trumpf (SUI), L. van Damme (BEL), V.A. Vayser (RUS), J. Wengler (GER), R. Wojtkowiak (POL), H.D. Wunderlich (GER), G. Ziese (GER), H. Zimmer (GER)

.

Lady International Grandmaster

M. Plass-Caravan (ROM), A. Ryvová (CZE)

.

Lady International Master

A. Burghoff (GER), R. Flügel (GER), S.A. Khlusevich (RUS), A. Schmidt (GER), O.M. Sukhareva (RUS)

.

International Arbiter of the ICCF

H.N.Alvarez Villar (ARG), G. Hill (USA), S.K. Matyukhin (RUS)

.

.

J.A.S. Gonçalves (BRA)

International Grandmaster

.
.

Raymond Boger (NOR)

International Grandmaster

.
.

Farit G. Balabaev (KAZ)

International Grandmaster

.
.

C-P. Th. Gouw (NED)

International Grandmaster

.
.

Nicola Latronico (ITA)

Senior  International Master

.