ICCF Congress, Seixal, Portugal

5th to 12th October 2002
 
 

.

.

.

 

Seixal Homepage

Participants

Photos

.

.

 

 

 

 

 

Title Awards

.

International Grandmaster

G.F. Benz (ARG), I.S. Brooks (ENG), G. Cardelli (ITA), C.E. Costa (BRA), E. D'Adamo (ITA), G. Glatt (HUN), R.V.M. Hall (ENG), R. Holmberg (SVE), A.B. Jřrgensen (DEN), A.G. Lepikhov (UKR), F. Lukez (SVE), V.B. Malinin (RUS), M. Ménétrier (FRA), J. Mercadal Benejam (ESP), C. Sender (GER), S. Teichmeister (OST), V.N. Volodin (RUS)

.

Senior International Master

A.V. Aleshnya (RUS), H-P. Anhalt (GER), N.R. Anil Kumar (IND), P. Azar (ISL), F.G. Balabaev (KAZ), E. Barfoed (DEN), J.A. Barrios Troncoso (ESP), D. Beaumont (ARG), A.H. Bericat (ARG), G. Blomstrand (SVE), R. Boger (NOR), G. Branding (GER), J. Bulla (SLK), J. Bures (CZE), R. Cerqueira Filho (BRS), I. Christov (BLG), R. Chytilek (CZE), A. Cillóniz Razzeto (PER), P. Cimmino (ITA), V.A. Dambrauskas (LIT), A. De Vriendt (CAN), S.M.F. Dias (BRS), E.P. Duliba (USA) P. Dusart (BEL), N.Y. Ernazarov (KAZ), F. Espejo Hava (ESP), C. Felicio (BRS), D.S. Finnie (SCO), C. Flores Gutiérrez (ESP), U. Fremiotti (ITA), K. Frey (MEX), N. Gallinnis (GER), A.U. Gilimshin (RUS), H. Glaser (GER), A. Gozman (UKR), V.B. Grigoryev (RUS), D. Gutsche (GER), T.D. Harding (IRL), M. Hase (GER), M. Henk (GER), P. Ilyes (NOR), B. Jäderholm (FIN), E. Janosi (HUN), K. Johansson (SVE), S.L. Jones (USA), N.M. Kalinichenko (RUS), Á.Ö. Kárason (ISD), S.I. Khromov, (RUS), O.Kösebay (TRK), S.E. Kramer (DEN), D.Krivic(CRO), J. Kuiper (NLD), J-O. Leconte (FRA), A.J. Macchia (URU), M. Malác (SLK), J. Martín Clemente (ESP), W. Mathes (GER), W. Mehlhorn (GER), V. Milvydas (LIT), M. Möschinger (SWZ), J. Mrkvička (CZE), H. Namyslo (GER), V. Novikovas (LIT), T. Oikamo (FIN), D. Orseth (NOR), H. Päären (EST), L. Pecot (FRA), G. Peli (ISL), F. B. Piccoli (BRS), A.M. Pietrobono (ARG), C. Pragua (GER), J. Pucelj (SLO), U. Rinkis (LAT), M. Rocius (LIT), W. Rohde (GER), D. Rozenberg (ISL), P. Rubinas (LIT), E. Ruch (FRA), S.V. Sabaev (RUS), V. Salceanu (ROM), A. Satici (TRK), T. Schmelz (GER), E. Schreiber (ISL), S. Simonenko (TKM), I. Sinka (HUN), G. Siviero (ITA), P. Söderberg (SVE), P. Spitz (FRA), E. Sterud (NOR), T. Strand (NOR), P. Svácek (CZE), F. Svoboda (CZE), J.A. Tait (ENG), W.D. Taylor (IRL), T. Thaler (SWZ), B. Tsoukkerman (NLD), H.E. Ude (†) (OST), D. Viard (FRA), H-D. Vötter (GER), W-M. Weißleder (GER), S. Winge (SVE), V.U. Yamaliev (RUS), W. Zugrav (OST)

.

International Master

C.F. de Abreu (BRS), E. Achilles (GER), L. Almiron (BRS), F. Alexandre Bisquert (ESP), V.G. Antonenko (RUS), J.J. de Amorim Neto (BRS), D.W. Anderton (ENG), G.C. Arias Duval (ARG), I.M. Aronov (RUS), A.R.C. Barros Rosa (POR), C.R. Beecham (SCO), N. Bensiek (GER), R. Bergquist (NOR), J. M. Bertorello (ARG), D. Biella Bianchi (PER), M.M. Boccia (ITA), J. Bokar (USA), E. Bösenberg (GER), D.R. Britten (ARG), J. Bücker (GER), S.M. Bystrov (RUS), I. de Carlos Arregui (ESP), A.G. Cassola (ARG), P.E.T. Chacon (BRS), D.R. Chan (ARG), A.V. Chigishev (RUS), J.S. Christensen (DEN), L.F. Cirello (BRS), G.Cuadrado Wentworth-Hyde (ESP), J. Czukor (GER), J. Dahlgren (SVE), J-P. Dondelinger (BEL), P. Ellinger (GER), N.C. Ferreira (BRS), J.M. de Sousa Flores (POR), G. François (FRA), F.J.L. Fraser (ENG), K. Fuhrwerk (GER), A. Gaal (ARG), M. Gerzina (SLO), R. Giese (GER), I.V. Goncharov (RUS)  A.V. Grishin (KAZ), G. Hechler (GER), T. Hedlund (SVE), P.F. Hegoburu (ARG), G. Henrich (GER), N. Hjelm (SVE), D. A. van der Hoeven (NLD), H-J. Isigkeit (GER), J. Jedrzejczak (POL), C. Jones (USA), R. Juntunen (FIN), F.N. Kantsurak (RUS), P. Kemp (RSA), T-A. Klausen (NOR), H-G. Klein (GER), E. Knol (RSA), K. Kögler (GER), L. Kovacs (OST), W-D. Krabbe (GER), Z. Krečak (CRO), H. Kuhn (GER), R. Kukk (EST), D.D. Leal (ARG), E. Liebert (EST), E.V. Limayo (USA), A. Loc (SLO), W.F. Lumley (ENG), M.A.F. Maia (BRS), Cr.M. Marotta Moraes (URU), H-J. Marotz  (GER), M. Michálek (CZE), S.A. Mikeshin (RUS), J. Miraglia (BRS), S. Mirkovic (YUG), J. Moucka (CZE), L. Mrážik (SLK), J. Muller (FRA), Y.A. Muzyka (RUS), Y.T. Neborak (RUS), L.F. Nicolau (†) (BRS), I. Nowak (POL), W. Nyberg (GER), Z. Nývlt (CZE), H. Offenborn (GER), L. Olivotto (ITA), I. Oren (ISL), P. Pansier (FRA), S.M. Paul (IND), C. Pauwels (BEL), G. Pechwitz (GER), H.B. Pedersen (DEN), I.M. Pheby (ENG), A. Piasini (ITA), C. Pilalis (GRC), A.G. Pinheiro (POR), M. Potterat (SWZ), I. Priedite (LAT), J. Pugh (ENG), W.W.J. Rakhorst (NLD), A. Rauduve (LIT), M. Rechtman (ISL), T. Remmel (NLD), C. Rich (ENG), M.B. Rinesi (ITA), R.S. Ristorto (ARG), J.L.Rodríguez (ARG), R.Rosin (GER), M. Rybák (CZE), S.A. Salov (RUS), D. Salter (IRL), Mohamed Samraoui (ALG), B. Sandström (SVE), B. Scheuermann (GER), P. Schuster (GER), O.Sedlácek (CZE), P.Schaaf (GER), G.W.Schmidt  (GER), W.Schreiber (GER), C.T.Sergel (USA), A.V. Shikalov (RUS), J. Siigur (EST), F. Smalcl (CZE), I.L. Snape (ENG), C. Sosa Patińo (PER), K. Sperhake (GER), C. Spitz (FRA), O.M. Stepanov (RUS), H.R. Tepper (ARG), P.F. Timson (ENG), Dkfm. P. Valent (OST), B. Vandermeulen (BEL), J. Vivante-Sowter (ENG), M. Vlasveld (NLD), Frhr. R.K. von Weizsäcker (GER), J.C. Zárate (ARG)

 

Lady International Master  

M.A. Fonio (ITA), N. Jovanovic (YUG), A.Rývová (CZE), N.G. Shchebenyuk (RUS), T.F. Zaitseva (RUS)

.

International Arbiter of the ICCF

J.J. de Amorim Neto (BRS), R. Battistini (ITA), I. Christov (BLG), K. Glaser (CZE), C. Hernáez Fernández (ESP), V.N. Kokorin (RUS), V.V. Kryuchkov (RUS), G. Sapundjiev (BLG)

.

.

 

J. Mercadal Benejam (ESP)
International Grandmaster
.
.

.

G. Cardelli (ITA)

International Grandmaster

.

.

.

R.V.M. Hall (ENG)

International Grandmaster

.

.

E. D'Adamo (ITA)

International Grandmaster

.

.

.

J.J. de Amorim Neto (NED)

International Arbiter

.
.

R. Battistini (ITA)

International Arbiter

.