.

ICCF Congress, Thun, Switzerland

 

18th to 23rd September 1999

Title Awards

 
 

 

.

.

.

 

Thun  Congress

Participants

Photos

 

.

.

 

 

 

 

 

.

International Grandmaster

Mohamed Bin Khaled Al-Thani (QTR), R. Berdichesky (ARG), G. Blasberg (ARG), L. Danek (CZE), F. Finocchiaro (ITA), S.Y. Grodzensky (RUS), C. Hansen (DEN), A. Har-Even (ISL), J. Hector (SVE), K. Herschel (GER), P. Hertel (GER), R. Hiltunen (FIN), J. du Jardin (DEN), H-E. van Kempen (GER), D. Mohrlok (GER), O. Rause (LAT), A.C. Roca (ARG), L. Rubinchik (UKR), I.V. Samarin (RUS), I. Schütt (GER), K. Tikkanen (FIN), M. Tirabassi (ITA), G.F. Toro Solis de Ovando (CHI), A. Vojna (UKR).

.

Lady Grandmaster

I.V.Perevertkina (RUS)

.

Senior International Master

J. Aldrete Lobo (MEX), J. Andersen (DEN), A. Backlund (FIN), A.R. Barnsley (ENG), A. Berggreen (DEN), B. Bieluczyk (POL), G. Binder (GER), T. Binham (FIN), C.A. Blanco Gramajo (GUA), P. Buj (ARG), G. Cardelli (ITA), J.J. Carleton (ENG), C.R. Chandler (ENG), J.E. Clarizza (ARG), J.A. Copié (ARG), C. Cranbourne (ARG), S.H. de Cresce (BRS), E. D'Adamo (ITA), G. David (ITA), M. Del Gobbo (FRA), J.A. Diani (ARG), Y.F. Donskikh (RUS), M. Ebeling (FIN), G.F. Echeguren (ARG), M. Edelstein (CAN), G. Engelhardt (GER), J.A. Enricci (ARG), J.K. Footner (ENG), C. Gatto (ITA), P.M. Giulian (SCO), H.F. Glaser (GER), A. Gysi (SWZ), J.A. Halldórsson (ISD), W. Haufe (GER), L. Hyldkrog (DEN), C. Issler (SWZ), S. Jardof (DEN), I. Johansson (SVE), A.B. Jřrgensen (DEN), W. Koc (POL), D. Konca (POL), O. Kroll (DEN), H. Krüger (GER), A. Kupsys (LIT), A. Lelievre (FRA), A.G. Lepikhov (UKR), P.A. Lopepé (ARG), A.T. Ludgate (IRL), H.-E. Lüers (GER), J. Marcinkiewicz (POL), P. Marczell (SLK), D.M. McLeod (CAN), C.A. McNab (SCO), J. Mihalkň (HUN), P. Miskovski (CZE), M. Mráz (CZE), J. H.Nielsen (DEN), M. Nicynski (POL), A.F. O'Duill (IRL), J.A. Pálsson (ISD), V.V. Pankratov (RUS), C. Parč (CAN), J.F.P. Pereira dos Santos (POR), D. Pineault (CAN), M.P. Plomp (NLD), J. Podkrajsek (SLO), A. Praznik (SLO), I. Privara (SLK), H. Prokopp (GER), L.M.T. Quaresma (POR), A.R. Ramirez (ARG), M.J. Read (ENG), C.A. Rinaldi (ARG), L. Rydholm (SVE), M.C. Salm (AUS), W. Schneider (GER), Z. Sek (POL), R. Sevecek (CZE), O. Soegaard (DEN), E.H. Sprenger (NLD), G. Szewczyk (POL), C. Teichmann (CZE), T. Thomas (ENG), H. Tiemann (GER), A.J. Ugge (CAN), A. Uogele (LIT), K.J. Verney (ENG), G. Walker (SWZ), K. Widmann (CAN), J. Wright (CAN), V.V. Yarkov (RUS)

International Master

A. Acevedo Villalba (PER), W. Alberti (GER), C.A. Alvarez Rochaud (GER), S. Arounopoulos (GER), D. Baron (FRA), B. Bascetta (ITA), G. Bresadola (ITA), H. BroB (GER), G. Bucciardini (ITA), G. Calzolari (ITA), H. Camilleri (MLT), C. Casabona (ITA), J. Chmelik (CZE), F. Cilento (ITA), G. de Corninck (BEL), A. Copar (SLO), J. Corfield (ENG), R.P. du Cret (USA), G.P. da Cunha (BRS), J.E. Deforel (ARG), A. Diblio (ITA), D.D. Eckert (USA), K.W. Embrey (USA), M.J. Esses (ARG), J.D. Finkelstein (ARG), S.P. Fitzpatrick (AUS), C. Flores Gutiérrez (ESP), F. Frilli (ITA), H. Fröberg (FIN), L.C. dos Santos Galvao (BRS), A. Gaujens (LAT), H. Geist (GER), F. Gerhardt (GER), R. Ghafari (SVE), A.H. González (ARG), A. Gozman (UKR), H. Grill (GER), A. de Groot (NLD), R.A. Guzzardo (ARG), R.V.M. Hall (ENG), M. Henk (GER), L. Jacot (SWZ), M. Jedrzejowski (POL), J. Jezek (cZE), N. Joao (BRS), G. Jodice (ITA), A. Kaminskas (LIT), L. Karasek (SLK), A. Kasapchuk (UKR), S.R. Kell (USA), A. Keter (ISL), S. Kiupel (GER), M. Kolcák (SLK), E. Kostetsky (UKR), G. Kotenko (UKR), J. Krebs (GER), H. Kruse (GER), W. Krzyzanowski (POL), J. Kuiper (NLD), W. Kulling (POL), M. Kurtz (CAN), T. Lindestroem (DEN), L. Lynn (ENG), H.P. Maya Vinagre (BRS), S.K. Matyukhin (RUS), G.J. Michels (GER), E. Miciak (SLK), G.J.F.S. Morais (POR), A.J. Brito Moura (POR), H.Neto (POR), W. Nitsche (GER), J-M. Noseda (BEL), T. Oikamo (FIN), A. Orlyansky (ISL), M. Pacchiarini (ITA), A.V. Pankratov (RUS), E. Pascual Gras (ESP), L. Pecot (FRA), M. Perdek (POL), J.L.M. Peres (POR), C. Persson (SVE), T. Peters (NLD), P. Peuraniemi (FIN), M. Pichler (OST), D. Pillhock (NLD), S.T. Pizzuto (FRA), S. Plauth-Herr (GER), A.V. Podymov (rUS), K. Rákay (SLK), H. Rhode (GER), H. Rissanen (FIN), E.G. Rodin (RUS), S.A. Romanov (RUS), M. Ronczkowski (GER), A.  Rogemont (FRA), T.E. Runting (AUS), A. Samraoui (ALG), O. Savchak (UKR), K. Schmitzer (GER), K. Schreiber (GER), G. Schuchardt (GER), H. Sneppe (BEL), P. Spitz (FRA), M. Stettler (GER), M. Suárez Sedeno (ESP), P. Svécek (CZE), F. Svoboda (CZE), T. Szafraniec (POL), S. Tarantino (ITA), A.J.C.D. Tavares (BRS), W.D. Taylor (IRL), I.D. Thompson (ENG), J.L. Tilghman (USA), Z. Timár (HUN), T. Tombette (FRA), G. Toscano (ITA), E.M. Tunev (RUS), G. Valerio (ENG), V.A. Vasjkin (RUS), D. Viard (FRA), A.L. Watson (USA), C.A. van Wieringen (NLD), H.R. Zabala (ARG), B. Zimmermann (GER).

.

Lady International Master

J.A. Barber (ENG), H. Palková (CZE), A. Szczepaniak (POL)

 

International Arbiter of the ICCF

R.G. Alvarez (ARG), Y.I. Baidakov (RUS), S-A. Bessis (FRA), D. Biella Bianchi (PER(, G. Bresadola (ITA), J. Canibal (CZE), Y.V. Dzhasmagambetov (RUS), C.J. Gonçalves (ARG), P.F. Hegoburu (ARG, R. Kolesnikov (UKR), S-A. Kronberg (SVE), A.V. Latash (RUS), A.J. Rebagliati (ARG)

 

 

O. Rause (LAT)
International Grandmaster 
.
.
P. Hertel (GER)
International Grandmaster 
.
.
D. Mohrlok (GER)
International Grandmaster 
.
.
A. Vojna (UKR)
International Grandmaster 
.
.
M. Tirabassi (ITA)
International Grandmaster 
.
.
D. Biella Bianchi (PER)
International Arbiter 
.
.
G. Bresadola (ITA)
International Arbiter 

.