ICCF Congress, Dresden, Germany

14th October to 20th October 2006

Title Awards

 
 

.

.

.

Dresden Homepage

Participants

Photos

.

.

 

 

 

 

 

.

Grandmaster

Jorge Aldrete Lobo (MEX), Annemarie Burghoff (GER), Alexandr Gozman (UKR), Arild Haugen (NOR), Siegfried Karkuth (GER), Milos Kratochvil (CZE), Raul Kukk (EST), Ron Langeveld (NED), Asko Linna (FIN), Jan Marcinkiewicz (POL), Peter Marczell (SVK), Gerhard Müller (GER), Nikolai Muzyka (RUS), John Pugh (ENG), Wolfgang Rohde (GER), Wolfram Schön (CAN), Claus Sprengelmeier (GER), Héctor Walsh (ARG), Hans-Dieter Wunderlich (GER)

.

Senior International Master

Francisco Alexandre Bisquert (ESP), Lothar Arnold (GER), Igor Moiseevich Aronov (RUS), Heikki Arppi (FIN), Francisco de Asis Velilla Velasco (ESP), Maigonis Avotins (LAT), Mario Bellegotti (ITA), Holger Blauhut (GER), Holger Borchers (GER), Andrzej Borowiec (POL), Jalil A. Davletov (RUS), Anders Eriksson (SWE), Zsolt Farkas (HUN), Chris Fenwick (AUS), Gino Figlio (PER), Moshe Glazman (ISR), Boris Gorokhovsky (UKR)Tobias Habermehl (GER), Stephen E. Ham (USA), Piet van der Houwen (NED), Zsolt Karacsony (ROM), Alexandr Kasapchuk (UKR), Klaus Keuter (GER), Christoph Ludwig (GER), Daniel Menéndez (ARG), Michael Millstone (USA), Reinhard Moll (GER), Vladislav Nasibullin (KAZ), Svend Nørrelykke (DEN), Jože Novak (SLO), Bruce Oates (AUS), Svein Olsen (NOR), Slawomir Pawlowski (POL), Russell Pegg (ENG), Søren Peschardt (DEN), Ludvik Pospíšil (CZE), Luís Simões dos Reis (POR), Mekki Samraoui (GER), Andreas Schinke (GER), Florin Serban (ROM), Robert Serradimigni (FRA), Jüri Siigur (EST), Wolfgang Standke (GER), Jürgen Stephan (GER), Takanori Tomizawa (JPN), Boni Vandermeulen (BEL), Mario Versili (ITA), Aleksei B. Voll (RUS), Friedrich Wolfenter (GER)

.

International Master

Michael Birch Lynge (DEN), Alex N. Bubir (UKR), Ioan Cãlin Chiru (ROM), Sotiris Delavekouras (GRE), Alberto Dosi (ITA), Miloš Drugda (SVK), Raivo Dzenis (LAT), Frank Goertz (GER), Haraldur Haraldsson (ISL), Hartmut Höbel (GER), Ulrich Joppich (GER), Juhani Karasalo (SWE), Sergei Kim (KAZ), Jiri Kolarik (CZE), Danilo Korze (SLO), Leon Krajnc (SLO), M. Leutwyler (SUI), Józef Lubas (POL), Juan Manuel Marti Pericot (ESP), Thomas Neuer (GER), Bernd Neumann (GER), M. Olesen (DEN), Michel Pellisseri (FRA), J. Percze (HUN), Mariana Plass-Caravan (ROM), Daniel Povchanič (SVK), Enzo Raffaele (ITA), César Revuelta Capablanca (CUB), J. Roig Grau (ESP), Frank Ruppel (GER), Marcos Antonio dos Santos (BRA), Werner Schön (GER), Olga M. Sukhareva (RUS), Ivan Terelya (UKR), Helge Verhoef (GER), Friedrich Wolfenter (GER).

.

Lady International Grandmaster

Nina G. Shchebenyuk (RUS), Olga M Sukhareva (RUS), Luz Marina Tinjaca' (ITA).

.

Lady International Master

Natalia Litvinenko (KAZ), Galina I. Melnik (RUS), Svetlana Zainetdinova (EST).

.

International Arbiter of the ICCF

Frank Geider (FRA), Hans-Jürgen Isigkeit (GER), Thomas Mirbach (GER), Eric Ruch (FRA), Laurent Tinture (FRA)

.

.

Jorge Aldrete Lobo (MEX)

International Grandmaster

.
.

Arild Haugen (NOR)

International Grandmaster

.
.

Peter Marczell (SVK)

International Grandmaster

.
.

Hans-Dieter Wunderlich (GER)

International Grandmaster

.
.

Laurent Tinture (FRA)

International Arbiter

.